Google aramalarına göre YouTube en büyük ikinci arama motorudur. Youtube görüntülenme sayısı artırmak için bir takım yöntemler uygulanabilir. Bunlardan bazıları değerli anahtar kelime kullanımı, açıklayıcı bir video başlığı girmek gibi önemli hususlardır. Bu yazımızda size youtube görüntülenme arttırma yöntemlerini anlatıyoruz.

Arama Motoru Nedir?

Temel olarak, ilgili içeriği bulmak için belirli anahtar kelimeler içeren belgeleri arayan ve ardından, sonuçları arama sorgusu ile ne kadar yakından ilişkili olduklarına göre düzenleyen bir programdır.

Örnekler: Google, Yahoo!, Bing, Youtube

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Bir web sitesinin veya bir web sayfasının arama sonuçlarında görünürlüğünü arttırma yöntemidir. İlgili anahtar kelimeler gibi, arama motoru dostu öğeleri bir web sitesine veya web sayfasına ekleyerek, arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltir.

Küresel arama hacmi açısından YouTube, ikinci sırada yer almaktadır. Her dakika, dünya çapında yaklaşık 100 saatlik YouTube içeriği yayınlanıyor.

YouTube SEO, videolarınızı arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünecek şekilde optimize etmek için kullanabileceğiniz bir tekniktir. Anahtar kelimeleri araştırmak ve video başlığına, açıklamalara ve etiketlere dahil etmek önemlidir. Çünkü insanlar, anahtar kelimeleri kullanarak arama yapar. Sadece kelimeler kullanarak değil, aynı zamanda bu konularda videolar da yaparlar.

Değerli Anahtar Kelimeler Kullanın

Google gibi, youtube’a video yüklerken, o video için hangi anahtar kelimeleri hedefleyeceğinizi düşünmeniz gerekir. Videolarınızın kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun, bir videoyu YouTube kanalında yayınlayıp binlerce izleyicinin gelip izlemesini beklemenin bir anlamı yok. Viral olan pek çok video olsa da, bunların sayısı oldukça azdır. Bu nedenle, gerçekten benzersiz bir niş içinde değilseniz, lütfen tek başına bu yönteme güvenmeyin.

Sadece kulaktan kulağa bağlı olmak yerine, potansiyel izleyicilerimizin videolarımızı bulmak için arama motorlarına ne yazacağını düşünmemiz gerekiyor.

Google, yol gösterecek anahtar kelimeler olmadan videolarımızın tam içeriğini belirleyemez. Bu nedenle ona biraz yardım eli uzatmamız gerekiyor.

Anahtar kelimeleri kullandığınızda, insanların gerçekten arama motorlarına yazdıkları cümleleri kullandığınızdan emin olun.

Video Başlığı Kullanın

Doğru başlığı seçmek çok önemlidir. Biraz zaman ayırın ve anahtar kelimelerinizi düşünün. Google’ın ücretsiz anahtar kelime aracı, kullanabileceğiniz başka bir kaynaktır. Youtube görüntülenme sayısı arttırmak için kullanabileceğiniz kelime aracına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Videonuz için bir başlık bulmadan önce, youtube’da sizinkine benzer video başlıkları aramak için biraz zaman harcayın. Her kelimenin ilk harfini büyük yazarak uygun harf biçimlendirmesini sağlayın. Başlık, potansiyel bir izleyici küçük resimler listesinde gezinirken, izleyip izlememe konusunda belirleyici faktör olabilir. Başlık dikkatlerini çeker ve cezbederse, videonuzun seçilme olasılığı çok daha yüksek olacaktır.

Videonuzda ele almak istediğiniz konuyla ilgili birkaç anahtar kelimeyi Youtube arama çubuğuna girin ve hangi sonuçların geldiğini görün. O konuyla ilgili en çok aranan kelimeler en üstte görünecektir. Bu cümleleri bilgisayarınıza veya cep telefonunuza kaydederek, daha sonra aynı konudaki bir videonun başlığı, etiketlerinde ve açıklamasında kullanabilirsiniz.

Örneğin “YouTube’da SEO nasıl yapılır” videosu yazarak aratın ve o konu ile alakalı insanların aradığı tüm kelimeleri inceleyip, algortima ile alakalı bilgi sahibi olun.

Video Açıklaması Girin

Ele aldığınız konuların açıklamasını içeren videonun ayrıntılı bir açıklamasını yazın. Açıklama kısmına mümkünse videonun özetini yazın. Ayrıntılı bir açıklama oluşturmanın bir avantajı, bu açıklamanın Google’ın arama sonuçlarında da görünmesidir, bu da videonun sıralamasını yükseltir.

Açıklama yazarken, videonun konusu ile ilgili kelimeleri de tekrar edin ve ilgili kelimeleri ilk iki satıra dahil etmeye çalışın ve kulağa yapay değil, doğal gelecek şekilde yazın.

Açıklamanız, başlığınız gibi, potansiyel izleyicileriniz tarafından sıklıkla videolarınızı izlerken görüntülenir. Bu nedenle, bunun da ikili bir amaca hizmet etmesi gerekir:

  • YouTube ve diğer arama motorları için çok sayıda iyi değerli anahtar kelimeye sahip olması gerekir.
  • Kitleniz için ilgi çekici ve duygusal olarak çekici olmalıdır.

Açıklamanızda kullanabileceğiniz maksimum kelime sayısını biliyor muydunuz?

Aslında, 5000 karaktere izin verilir. Bu, çok fazla içerik ve normal bir WordPress gönderisinin uzunluğu olarak kabaca yaklaşık 700-800 kelimeye eşdeğer. Aslında YouTube, arama yönergelerinde daha uzun açıklamaları ödüllendirdiğini belirtiyor. Bu yüzden lütfen üşenmeyin! Aynı anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanmamak da önemlidir. Çünkü böyle yaparsanız, ceza almanız muhtemeldir.

Etiketleri Kullanma

İzleyicileriniz tarafından görülemeseler de YouTube, videolarınızı nasıl kategorilere ayırmaları ve sıralamaları gerektiğine dair ipuçlarını etiketlerden sağlar. Ancak, nispeten az sayıda insan bunlardan tam olarak yararlanır.