Valorant, Riot Games tarafından geliştirilen bir oyundur. Oyun, Counter Strike: Global Offensive tarzına yakın bir oyun olmakla beraber bazı yönleri kendine hastır. 2 Haziran 2020 tarihinde oyun tam sürümü ile gelmiştir. Riot Games League of Legends, Team fight tactics gibi sevilen birçok oyunu bulunmaktadır. Uzun süredir meraklıların beklediği Valorant nedir? Nasıl oynanır? Valorantoyunundaki karakter Nelerdir? Gibi soruları sizler için açıklayalım.

Valorant Nedir?

İlk önce valorant nasıl bir oyun olduğunu anlatmakta fayda var. Beşer kişilik takımlar halinde oynanmaktadır. Bir takım savunmada diğer takım saldırı rolündedir. 2 devre olmak üzere toplam 25 tur vardır. Oyunda 13 tur kazanan maçı alır. Zırh, silah ve yetenek satın aldıktan sonra maç başlamaktadır. Saldırı yapan taraf, ‘’spike’’ adındaki cihazı belirlenen yere yerleştirmeye çalışmaktadır. Savunan taraf ise buna engel olmaya çalışır.

Maç formatı ve oyun mekaniği Counter Strike’ın Owerwatch konseptine benzemektedir. Farkı ise birbirinden farklı ve her birinin özelliği bulunan karakterlerdir. Birçok twicth yayıncısının şu aralar göz bebeği durumda, ilerleyen durumlarda ne olur bilinmez ama yılın oyunlarından biri olacağı kesin durmaktadır.

Oyunda Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Hatta seslendirmeler için birçok sanatçıya başvurulmuştur. Riot Game, şu an teknik ekip çalışanını 30 kişiye çıkarmıştır. Toplamda on dört bin kelime Türkçe seslendirildi. On üç bin kelime oyun içi metin, yirmi beş bin kelime oyun dışı metin çevirisi gerçekleştirildi. Bu yapılan çalışmalara her geçen gün artmaktadır. Dilerseniz Valorant oyun karakterleri nelerdir? Beraber göz atalım.

Oyun Karakterleri

Valorant, diğer rakipleri ile ayrıldığı nokta burada gizlidir. Her karakterin kendine özgü özellikleri bulunuyor. Bu özelik ile kendi tarz oyunlarına fark atmaktadır. Dilerseniz Valorant karakterleri tanıtalım:

  • Breach: Bu karakter öncü rolünde görev almaktadır. Duvarlardan geçebilir, düşmanı kör eden atışlar yapabilir, düşmanını sersemletebilir, duvarlardan geçip sarsıntı vererek düşmana hasar verebilir. Ulti yeteneği ise düşmanı sersemletip deprem etkisi oluşturabiliyor.
  • Brimstone: Karakterin özelliği kontrol uzmanlığıdır. Bu karakter etkili hasar veren yangın bombası atabiliyor, görüşü kısıtlayan duman bulutu fırlatabilir, yere atış hızı yükselten kuvvet işareti atabiliyor. Ulti yeteneği ise yüksek hasara sonuç veren uydu saldırısı yapabiliyor.
  • Cypher: Gözcü rolünü üstlenen bu karakter, görüşü en aza indiren ve yavaşlatan siber kafes atabiliyor, gizli kameralar yerleştirebiliyor, bubi tuzağı kurabiliyor. Ulti yeteneği ise ölen düşmanını kullanıp diğer düşmanların yerini öğrenebiliyor.
  • Jett: Öncü rolünde oynayabilen bu karakter, havaya sıçrayabiliyor, hızlıca ileriye fırlayabiliyor, görüşü minimum düzeye indiren sis bulutu atabiliyor. Ulti yeteneği ise tek vuruşta düşmanlarını öldürebilen bıçaklar fırlatabiliyor.
  • Omen: Kontrol uzmanı olan karakter, düşman menzili kısıtlayan gölge atışları ve gölge küresi fırlatabiliyor, ileriye doğru ufak ışınlanmalar yapabiliyor. Ulti yeteneği ise haritanın istediği yerine ışınlanabilmesi oluyor.
  • Phoenix: Düellocu rolünde olan bu karakter, düşmanını kör eden işaret küresi atabiliyor, kendi sağlığını iyileştiren ve düşmana hasar veren alev topu fırlatabiliyor, ateşten duvar örebiliyor. Ulti yeteneği ise belli süre dahilinde işaretlediği yere öldükten sonra doğması oluyor.
  • Raze: Düellocu rolünde olan bu karakter, patlayıcı çanta ve parça tesirli bomba fırlatabiliyor, patlayıp düşmana hasar veren bot atabiliyor. Ulti yeteneği ise yüksek hasar veren roket atar atabilmesi oluyor.
  • Sage: Gözcü rolünde olan bu karakter, can iyileştirme küresi, kahraman yavaşlatma küresi ve duvar ören bariyer küresi atabiliyor. Ulti yeteneği ise ölen takım arkadaşını canlandırabiliyor.
  • Sova: Öncü rolünde olan bu karakter, düşmana hasar verebilen şok edici ok atabiliyor, keşif oku atabiliyor, baykuş drone’u kullanabiliyor. Ulti yeteneği ise duvarlardan geçip hasar veren ok atabilmesi oluyor.
  • Viper: Kontrol uzmanı rolündeki bu karakter, hasar verici özelliğe sahip zehir küresi atabiliyor, hasar verebilen zehirli duvar örebiliyor, hasara yol açan zehirli kapsül atabiliyor. Ulti yeteneği ise görüş yeteneğini minimum düzeye indirip yüksek hasar veren zehirli bulut oluşturabiliyor.