Kış Aylarında Hastalıklardan Nasıl Korunuruz

 Kış Aylarında Hastalıklardan Nasıl Korunuruz
Okunuyor Kış Aylarında Hastalıklardan Nasıl Korunuruz

Kış aylarında çoğu zaman yaşlılarda ve çocuklarda yaşanan sağlık sorunlarında yüksek oranda bir artış görülüyor. Kış aylarında hasta olmak her ne kadar havalara bağlı olsa da çoğu zaman sizin elimizdedir. Bu yüzden kış aylarında karşılaştığımız sağlık sorunlarını yenmek bizim elimizde. Gayet kolay önlemler ile kış aylarında hasta olmamak sizin elinizde. O halde kış aylarında hastalıklardan nasıl korunuruz?

Vücut Isınızı Dengede Tutun

Vucut ısınızı dengede tutmak için; evinizin ısısını olması gereken kadar ayarlamanız gereklidir. Eğer dışardaysanız da giyiniminiz ile ısınızı dengede tutmalısınız. Sıcak besinleri tüketerek de ısı dengenizi sağlayabilirsiniz.

Esnek Reklam Alanı
 

Eğer dışarıdaysanız ve titreme hissi geliyorsa, vücudunuz ısı kaybına uğruyordur. Bu noktada sıcak bir mekana gitmeniz iyi olabilir.

Kış Aylarında Beslenme

Kış aylarında hastalıklardan nasıl korunuruz ? Sorusunu soruyorsanız kendinize, en dikkat etmeniz gereken nokta ‘besin’ dir.

Besin, hayatımızın her döneminde önemlidir. Fakat kış aylarında önemi kat kat artıyor. Çünkü kış aylarında tüm hastalıklar kapımızda. Kapımızda olan bu hastalıklardan korunmak içinde bol takviyeli besinler tüketmeliyiz.

Kahvaltı yaparken özellikle lifli gıdaları tercih etmelisiniz, bunun sonucunda vitamin ve mineral yüklemesi yapacaksınız. Her gün aynı şeyleri yemekten vazgeçin. Farklı şeyler tüketmeye çalışırken mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri almaya özen gösterin. Bu noktada da kök sebzeleri tavsiye ediyoruz; karnabahar, lahana vs.Süt ve süt ürünleri ile protein, B12 ve A vitaminlerinizi karşılamanıza yardımcı olacaktır. Fakat bu ürünleri kullanırken yağı az olanları tercih etmeyi unutmayın. Kış aylarında güneşli günlerin sayısı azaldığı için D vitamini eksikliği çekebilirsiniz. Fakat korkmayın, portakalın mevsimindesiniz. Bol bol portakal ve balık tüketerek de D vitamini takviyenizi yapabilirsiniz.

Vücut Sıvısını Dengede Tutun

Kış aylarında vucüdunuzun sıvı eksikliği yaşamamasına dikkat etmelisiniz.. Bir gün içerisinde en az 6-8 bardak kadar sıvı tüketmelisiniz. Suya ek olarak; çay, meyve suyu vs. sıvı içecekleri de tercih edip sıvı ihtiyacınızın bir kısmını sağlayabilirsiniz.

 

Kış aylarında hastalıklardan nasıl korunuruz?  Sorusunun cevabını sizlerle paylaştık. Öğretilerimiz sonucunda hasta olmaktan kurtulduysanız da ne mutlu bize.

Yorum Yap