Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Kahvenin Tarihçesi | Kim Buldu?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Kahvenin Tarihçesi | Kim Buldu?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı
Okunuyor Kahvenin Tarihçesi | Kim Buldu?

Dünya da en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahve birçok kişinin bağımlısı olduğu kahve nereden geldi? Kahveyi kim buldu? Kahvenin tarihteki serüveni nedir? Bu kadar önemli olan bu ürünün etkisi sadece uyanık tutmak mı? Gibi soruların cevaplarını tarihini gelin beraber bakalım ve öğrenelim.

Kahvenin Tarihte ki Yeri

kahvenin-tarihcesi

Esnek Reklam Alanı
 

Kahvenin tarihteki ilk keşfi Afrika Kıtası’nda bulunan Etiyopya ülkesinde görülmüştür. Kahve başta ekmekte ve tıbbi ürünler de kullanılmıştır. Ağrı kesici olduğu düşünülmektedir. (kafein olduğu için) Bu sebeple adına ‘sihirli meyve’ ismi söylenmiştir. Bir süre sonra yayılan kahve Arabistan ve Yemen’e nam salmıştır. Kronolojik sıraya dizmek gerekirse ilk olarak; Arabistan’a, Asya’ya, Anadolu topraklarına, Suriye’ye, Mısır’a en son olarak Avrupa ülkelerine yayılmıştır.

Yemen’de kahve yok iken ‘kat’ adında bir bitki kullanılıyordu. Bu bitki kahveye benzer bir bitkiydi fakat yan etkileri mevcuttu. Kahve gelince Yemen halkı için kahve daha çekici geldi. Çünkü bitkinin yan etkisi yok hatta faydaları mevcuttu. Yemen’de iyice popülerliği arttıkça yanında bulunan ülkelere de yayıldı.

Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim dönemin de ise Yemen valisi kahveyi tattırmış ve Yavuz Sultan Selim çok beğenip, saraya getirtmiştir. Hatta saraya ‘kahveci başı’ adında yeni rütbe atanmıştır.

Avrupa’nın kahve ile tanışma süreci ise; Osmanlı Devleti viyana kuşatması sonrası geride torbalarca

kahve taneleri bırakmışlardır. Polonyalı halk tarafından görülen kahve ne olduğunu anlayamadığından üst mertebelere götürmüştür. Osmanlı’da bulunan ajanlar tarafından anlatılmış ve yararlarını sayınca Avrupa’da kahve ile tanışmıştır. İstanbul’dan Avrupa’ya ihraç edilen bitki bir süre sonra tohumlarını ekip kendileri yetiştirmeye başlamışlardır.

Çoban Kaldi

Habeşistan’da yaşayan bir çoban varmış. İsmi ise ‘kaldi’ olduğu söylenir. Kaldi Koyunlarını otlatırken hayvanların çalının üzerinde duran bir meyveyi yediğini görür. Kendisi de meyveyi yedikten sonra üzerindeki yorgunluğun azaldığını fark eder ve kahveyi bulan bir kişi olarak tarihe geçtiği söylenir.

Peygamber Süleyman

Söylentilere göre peygamber yolcuğu sırasında bir şehirden geçer. Şehirde ki herkesin hasta olduğunu görür. Bunun üzerine Cebrail peygambere kahve çekirdeği verir. Bunu kavurmasını ve hastalara yedirmesini söyler. Peygamber söyleneni yapar ve hastalar iyileşir. Söylentilere göre kahveyi ilk tadan kişi Süleyman peygamberdir.

Şeyh Sazeli

Söylentilere göre kahveyi içen ilk kişi bir sofudur. Habeşistanlı olan bu kişinin ismi ise Şeyh Sazeli’dir. Kahveyi içme sebebi ise daha çok ibadetini yapabilmek içindir.

Ez Zebhani

Ez zebhani hastalığa yakalandığında bitkiyi içerek hastalığını iyileştirmiştir. Söylentilere göre de ilk kullanan şahıs olarak biliinir.

 

 

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın