DOTA 2 Nası Oynanır? DOTA 2 Oynama Rehberi

Dota, Warcraft 3 oyunun haritalarından biri olarak görülür. Oyunun açılımı ‘’ Defense of the Ancients’’ (Kadimlerin Savunması) şeklindedir. Dota’yı geliştiren kişi IceFrog olsa da şu anki sahibi Valve ile devam etmektedir. Dota 2 nedir? Dota 2 nasıl oynanır? Gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulacağız. Oyuna sürekli güncelleme gelmektedir. Oyun Steam’de ücretsiz şekilde indirilebilir. Dota2 Battle Pass gibi içerikler de sunmaktadır. 2003 yılından günümüze evrimleşerek gelen köklü bir oyundur. O kadar sevildiki League of Legends gibi benzer oyunlar çıktı. Dilerseniz Dota 2 nasıl bir oyun olduğu hakkında sizi bilgilendirelim.

Dota 2 Nedir?

Dota, 2003 yılında “Eul (Kyle Sommer)” kişi tarafından ilk haritası yapıldı. Takımlar toplamda 10 kişi olmak üzere 5 kişilik gruplara ayrılıyor. Her biri bir kahraman seçiyor. Oyunun amacı ise kadim (Ancient) adlı yapıyı yok etmek. Eul haritayı Warcfart 3: Frozen Throne için güncellemeyince oyun sahipsiz kalıyor. Bunun üzerine birbirinden farklı haritalar meydana geliyor. Steve Feak tarafından geliştirilen Dota Allstars içlerinden sıyrılarak en popüler Dota haritası oluyor. Steve feak, Dota’yı günümüze kadar getirecek kişiye Icefrog’a devreder. Şu an Dota 2 isminde hız kesmeden devam etmektedir.

Oyun Steam üzerinden ücretsiz bir şekilde satılmaktadır. Steam üzerinden satılması bazı kolaylıklara yol açıyor. Arkadaşlarınızı ekleyerek beraber oynama keyfini yakalıyorsunuz. Steam üzerinden oyun içi eşyaları satın alabilir veya satılabilirsiniz. Oyun her ay güncelleme alıyor. Günde yaklaşık altı yüz bin oyuncu sayısına sahiptir. İsterseniz Dota nasıl oynanır? Şimdi ona bakalım.

Dota Nasıl Oynanır?

Dota 2, haritası kare şeklindedir. Bir ucunda ‘’Radiant’’ diğer ucunda ‘’Dire’’ isminde 2 takım bulunmaktadır. Toplamda 10 kişi olmak üzere 5 kişilik gruplara ayrılır. Her biri kahraman seçer. 100’ün üstünde kahraman bulunmaktadır. Seçeneğiniz çok olduğundan uzun süre sıkılmadan oynayabilirsiniz.

Seçilen her kahramanın kendine has özellikleri bulunur. Kahramanlara göre eşyalar satın alınır. Yanlış eşya alırsanız kendi takım arkadaşlarınızdan kibar bir dilde uyarı alırsınız. Haritada toplamda 3 koridor bulunmaktadır. Her koridora ‘’creep’’ adında küçük yaratıkları gelir. Bunları keserek para toplayıp, seviye atlarsınız. Oyunun amacı ise Koridorda bulunan kuleleri keserek ana merkeze ulaşıp ‘’Ancıent’’ adındaki binayı yıkmaktır. Şimdi sizlere koridorları anlatalım:

  • Off lane: Bu koridora 2 kahraman bulunmaktadır. Birisi tank görevindedir. Takımında hasar alan ve savaşları başlatan kahramandır. Diğeri ise yardımcı kahraman görevindedir. Bu kahraman takım arkadaşını daha rahat seviye atlamasını ve para kazanmasını sağlar.
  • Mid lane: Bu koridorda sadece bir kahraman görev alır. Bu kahramanın görevi ise takımdaki sırtlayıcı şampiyonuna boşluk yaratmaktır.
  • Safe lane: Bu koridorda 2 kahraman bulunmaktadır. Bunlardan birisi taşıyıcı görevindedir. Taşıyıcı şampiyon oyunda hasar veren ve karşı taraftaki kahramanları kesmeye yönelik eşya satın alan kişidir. Yanında yine yardımcı bir kahraman bulunmaktadır. Bu kahramanın görevi de aynı off lane kulvarında bulunan yardımcı kahraman ile aynıdır.

Yorum yapın