Blog Yazarak Para Kazanmak | Blog Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Son yılların en güncel para kazanma trendlerinden biri, bir blog açıp reklam yayınlarak para kazanmak. Bu konuda çeşitli bloglarda blog yazarak nasıl para kazanılır, internet üzerinden para kazanma, hangi konularda yazı yazarak para kazanma mümkündür gibi konular hakkında sıkça öneriler veriliyor, değişik püf noktaları paylaşılıyor. Blog yazarak para kazanmak mümkün olsa da, başka bloglarda verilen püf noktaları ile bu işin ne kadar mümkün olup olmadığını, bu yazıda sizin için kısaca inceledim.

Öncelikle, bu önerilerin temelini oluşturan niche blog kavramını açıklayalım. Niche bloglar, belirli bir konu başlığında, hatta o konu başlığının internette fazla incelenmemiş alt başlıklarından birinde öne çıkar, o konuda güçlü içerik sunar ve alanında rakipsiz olmayı amaçlar. Yani, rekabetin düşük olduğu, az sayıda sitenin içerik sağladığı bir konuda söz sahibi (otorite) olmayı amaçlar.

NICHE Blog Nedir?

Bir örnekle açıklamak gerekirse, “kadın ayakkabısı” başlığına sahip bir site açarsanız, bir sürü ünlü firma ve bu konuda daha önceden içerik sunmuş sitelerin önüne geçip arama sonuçlarında gözükmeniz, sitenize ziyaretçi çekmeniz ve reklamlarınıza tıklanarak gelir elde etmeniz çok zordur, hatta imkansıza yakındır.

Ancak “küçük numara kadın ayakkabısı” veya “retro kadın ayakkabısı” gibi daha özel, sadece bunlarla ilgilenen kişilerin doğrudan aramayla ulaşabileceği konu başlıkları, sizi aramalarda üst sıralara çıkaracak ve sayfanızın görünürlüğünü arttıracaktır.

(Bu tip arama sonuçları için, Google Trends‘e bakabilirsiniz).

Niche Blog Yazararak Para Kazanmak Mümkün mü?

Niche blog yazarlığı mantıklı ise, neden yapılan öneriler para kazandıracak öneriler değil? Çünkü çoğunluğu sağlık, fitness, estetik, teknoloji, ekonomi, finans, vb. gibi internette en çok yapılan aramaların listelenmiş halinden ibaret. Herkesin aradığı, dolayısı ile herkesin içerik sunduğu konu başlıklarıyla blog açarak para kazanmak 2022 yılında maalesef çok da mümkün değil.

Ne kadar özgün içerik üretirseniz üretin, ne kadar doğru bilgi (zaten doğru bilgi vermiyorsanız yaptığınız iş blog yazarlığı değil, dezenformasyon oluyor) verirseniz verin, Google arama sonuçlarında üst sıralarda gözükmediğiniz sürece, reklam hesabınızda herhangi bir hareket göremeyeceksiniz.

Başka bir deyişle, blog yazarak para kazanmak hayalinizi gerçekleştiremeyeceksiniz.

Önerenler Para Kazanıyor mu?

Hem yerli, hem de yabancı birçok blogda yaptığım araştırmanın sonucunda bulduğum anahtar kelimeler, aşağı yukarı önceki paragrafta sıraladığım gibi. Blog yazma üzerine açılmış neredeyse tüm bloglarda, aynı öneriler var ve bu önerileri sunanlar, bu önerilerden değil de size öneri sunarak para kazanmayı amaçlıyor. Başka bir deyişle, madem bu öneriler yeni başlayan bir blog yazarına gerçekten para kazandıracak, neden kendileri yapmıyor?

Tıpkı içeriden tüyo aldığını iddia edip para karşılığı hisse senedi ismi satan veya şikeli maç bulduğunu iddia edip bu maçların sonuçları için sizden para talep edenler gibi, çok kazandıran blog konuları başlığı da, aynı konular üzerinden dönüp duran bir saadet zincirine dönüşmüş durumda. Herkes öneriyor, ama kimse önerdiği blogu açıp o parayı kendisi kazanmıyor.

Blog Para Kazandırır mı?

Blog yazarak para kazanmak mümkün. Ancak çok iyi bir planlama yapmadan bu işe girişmemenizi öneriyorum. Aşağıda, size yardımcı olacağını düşündüğüm noktaları sıraladım:

  1. Öncelikle bu işe ne kadar zaman ayırabileceğinizi hesaplamalısınız. Blog açmak, hayatınızın belirli bir zamanını bu işe ayırmanızı gerektiren bir uğraş. Ana gelir kaynağı olarak blog sitesinden para kazanmak, en azından başlangıç için gerçekçi bir hedef değil.
  2. İkinci olarak, bu işi severek yapacağınızdan emin olun. Severek yapmadığınız her iş, bir süre sonra size angarya olarak gelmeye başlayacak. Bazen bir yazı için günlerce araştırma yapacak ve bunu derleyip, tekrar tekrar gözden geçireceksiniz. Blog sayfasından para kazanmak hemen mümkün olmayacağı için, bir süre sonra sıkılmamak için severek yapacağınız bir işe başlamanızı öneriyorum.
  3. Üçüncü olarak, üreteceğiniz içeriğin mutlaka ama mutlaka özgün ve internet üzerindeki başka sitelerde olmadığı kadar farklı açılardan ve detaylı hazırlanmış olması önemli. İnsanlara farklı bir ürün / hizmet sunmadan, onların sizi tercih etmesini beklemek, çok da gerçekçi değildir.
  4. Dördüncü ve son olarak, belirli bir konuda özelleşmiş, yani niche blog olma özelliği taşıyan bir blogun, her zaman daha fazla şansı olduğunu unutmayın. Blog yazarlığından para kazanmayı düşünüyorsanız, mutlaka rekabetin az olduğu, insanların ilgisini çekecek ve doyurucu bilgi sunabileceğiniz konuları bulmalısınız.

Başta da belirttiğim gibi, maalesef bu konuda sihirli bir reçete yok, tamamen hayal gücünüze ve arama yeteneğinize bağlı. Bir blog yazarının aklına gelmeyen, başka bir blog yazarının aklına gelebilir.

Yorum yapın