Apple Tarihi Düşüşünü Gerçekleştirdi

 Apple Tarihi Düşüşünü Gerçekleştirdi
Okunuyor Apple Tarihi Düşüşünü Gerçekleştirdi

2 Eylül tarihinde tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan apple hisse değeri, bir süre sonra durmaksızın inişe geçti. Firmanın toplam kaybı 500 milyar dolara ulaştı.

Amerika’nın dev firması apple, 2 eylül tarihinde rekor kırarak hiç olmadığı kadar değer kazandı. Bu noktadan sonra hızla düşüşe geçti. Apple değer kaybı 500 milyar dolara ulaştı. Piyasa değerinin 5’te 1’inden fazlasını yalnızca 12 işlem gününde kaybetti. Apple hisse oranı yüksek seviyedeyken 137,98 dolar olmuştu.

Esnek Reklam Alanı
 

Tanıtım Etkinliği Hayal Kırıklığı Oldu

 

Time Cook’un yönettiği teknoloji devi, önceki günlerde yaptığı etkinlikte yazılım ve donanım ile bir çok ürün gösterdi. Gösterdiği yeni ürünler arasında Apple Watch Series 6 , İpad Air, Apple one gibi farklı cihazlar ve yazılımlar bulunmaktadır.

Gösterilen yeni ürünler ne kadar önemli olsa da insanların gözü yeni Iphone modelleri üzerindeydi.

Uzmanlara göre etkinlik çok sönük kalmıştır. Bunun sebebi ise Apple’ın sunduğu paketlerin, insanların hali hazırda bağ kurduğu firmalardan Apple servisine geçişinin zor olmasıdır.

Apple’ın piyasa değeri daha ne kadar düşüşe geçecek, bunu zamanla göreceğiz.

Beklendiği Gibi Satmıyor

Apple değer kaybı son aylarda hızla artış göstermektedir. Düşüşünün sebebi beklenenden daha az satış gerçekleştirmesidir. Diğer nedenlerden biri ise Çin ekonomisinin zayıflamış olmasıdır. Bu gelişme satışları düşürmekle beraber maliyeti artırabilmektedir. Apple değer kaybı 450 milyar dolar ile 500 milyar dolar arasında olduğu söylenmektedir.

Türkiye ihracatının yaklaşık 2.5 katına tekabül etmektedir.

Yorum Yap